ОШ

ОШ "Инан Гундулић"


Основна школа „Иван Гундулић“ је прва основна школа на територији Новог Београда. Почела је са радом 1. септембра 1950. године и то у преуређеној бараци која се налазила у Црнотравкој улици. Те године носила је службени назив Једанаеста основна школа X градског реона. Први ученици ове школе била су деца градитеља Новог Београда, као и деца са једног дела Бежаније, Тошиног бунара и из првих зграда најстаријег дела Новог Београда. Настава је почела са 250 ученика распоређених у пет одељења, од првог до четвртог разреда, са свега пет учитеља. Само месец дана касније отворена су још три одељења петог, шестог и седмог разреда. Почетком марта следеће године Школа је добила данашњи назив „Иван Гундулић“. Већ наредне школске године школа постаје осмолетка, уводе се два страна језика-руски и немачки, а школске 1954/55. школа броји 1138 ученика распређених у три смене. Нови Београд се убрзано увећава и мења, нарастајући од првих зграда до најмногољудније београдске општине. Упоредо са растом Новог Београда и ученици школе „Иван Гундулић“ су све многобројнији, тако да смештај ученика и распоређивање по сменама постаје проблем ове школе. Из тог разлога наша школа је била матица из које су ницале и друге новобеоградске школе.

Када је 1955. године Школа достигла број од 1800 ученика, а радило се у четири смене, отвара се новоизграђена школа „Жикица Јовановић Шпанац“ (данашња „Надежда Петровић“). Само три године касније „Иван Гундулић“ је изнедрио и ОШ „Марко Орешковић“, која прелази у своју нову зграду. Школске 1960/61. године због повећаног прилива ученика, сва одељења првог разреда раде у међусмени и часови за све разреде трају 40 минута. У току ове године почиње изградња нове школске зграде што ће побољшати услове рада. Следеће године, 10.10.1961, ученици Основне школе „25. мај“ (садашње „Душко Радовић“) улазе у своју нову зграду, а остатак ученика, тачније 932, распоређено је по учионицама нове школске зграде ОШ „Иван Гундулић“. Нова школска зграда својим изгледом и бројем просторија одговара савременим захтевима: 16 учионица, фискулурна сала, кухиња са трпезаријом, кабинети за физику,хемију,биолгију, музичко, наставу ТО, библоитека и клуб...створени су услови за успешан даљи рад школе.
Те године формиране су и прве секције, па су њени ученици бележили бројне и завидне успехе. У аналима су набројане активности Клуба младих техничара, литералне, драмске, ликовне, музичке, рецитаторске, новинарске секције...
У годинама које следе умножавале су се активности у школи, успеси и награде, семинари, излети и дружења. Умножавао се и број ученика који су долазили из краја, али и са Бежаније. Када је 2002. године отворена ОШ „Борислав Пекић“ на Бежанијској коси, број ученика се знатно смањио. Одлазак ученика са Бежанијске косе и бела куга која хара Србијом учинили су своје. Данас ову школу похађа 449 ученика распоређених у 22 одељења. Али, без обзира што наше двориште више није пуно као некада, ученици, наставници и стручни сарадници ове школе и даље бележе изузетне резултате, јер рад са мањим бројем ученика има и своје многобројне предности.