Студентски културни центар – Нови Београд

• Адреса: Булевар Зорана Ђинђића 152а , Нови Београд
  • Web:http://www.skc.org.rs

Студентски културни центар – Нови Београд

Студентски културни центар основали су 1968. године Београдски универзитет и Универзитетски одбор савеза студената Београда са иницијалним мандатом да се омогући културна комуникација студената Београдског универзитета. Године 1992. ингеренције оснивача преузела је Влада Републике Србије – Министарство просвете.
СКЦ је свечано отворен 3. априла 1971. године пригодном академијом, да би у авантуру редовних активности ушао маратонским пограмом у част 4. априла, Дана студената.

Већ наредне године ова манифестација је трансформисана у Априлске сусрете - фестивал проширених медија. Овај пројекат, који је постао синоним за саму Установу, у почетку оспораван због изразитог радикализма, данас је постао стандардни модел рада сваке озбиљне установе културе.
Осим по великим манифестацијама интермедијалног и интердисциплинарног карактера (са којима је ушао на велика врата београдског културног живота седамдесетих година прошлог века), праксом уметничких радионица, оснивањем истраживачких група и давањем подршке различитим фановским пројектима и демо продукцијама, СКЦ је поново и на непоновљив начин профилисао београдску културну сцену и током наредне деценије. Исто тако је оствареним међународним контактима и програмима и у деведесетим давао пример успешног пробијања културне блокаде...  Али, ако можда, са сваком новом деценијом у коју улази, СКЦ помало губи ауру јединствености и све се више огледа у програмима и пракси нових или трансформисаних установа у Београду, могло би се рећи да је то резултат његове успешности, односно, последица чињенице да је толико много људи, садашњих посленика у култури, своја прва радна искуства стицало у Студентском културном центру, увек отвореном за нове људе и идеје.  Педесетак људи свакодневно, са већомм или мањом посвећеношћу, и данас ради на реализацији око 1000 програма годишње, односно на томе да бројним појединацима, групама и институцијама, омогући да своје радове, ауторске пројекте и замисли релизују, или да своја убеђења представе  публици.
Активности СКЦ-а одвијају се према годишњим плановима које конципирају уредници појединачних програма чији број је, међутим, променљив, како би се правовремено одреаговало на „притиске“ стварне културне сцене, као што су променљиви и профили и тзв. незаменљивих програма у зависности од афинитета актуелних уредника и активних редакцијских сарадника.
Јавност се о одвијању програма обавештава путем месечног билтена СКиЦа, саопштењима за медије и појединачним пратећим пропагандним материјалима.